Having the most frugal grocery budget in the world isn’t going to help you any if you can’t put together at least a few healthy, tasty, and cheap eats! Every month, The Outlier Model features a cheap recipe idea, along with the cost breakdown.

I love McDonalds breakfast Egg McMuffins. How could you not? Egg, processed cheese, salty bacon, warm and crispy English muffin … drool. But at $2-something for the basic English muffin and almost $3 for the extras, it’s not a very good deal. But having an egg English muffin is a great way to start your day with protein and carbs. Here’s how you can make it at home.

Homemade egg McMuffins

What you need:

  • English muffins – $0.17 each ($2 for 6 when on sale. I often get it at $1 for 6 and put them in the freezer!)
  • Cheese – $0.17 per slice of Kraft Singles processed cheese (24 slices for $3.99 on sale)
  • Egg – $0.17 per egg (12 eggs for $2, every month and a half at Shoppers! Time your shopping!)
  • Oil – maybe a few cents?

Cut the English muffin in half and get it toasting. Meanwhile, heat up a bit of olive oil in a non-stick pan. Get it really hot. Crack the egg into the pan and fry until it reaches your level of doneness. I like it with the yolk still gooey! Put the cheese slice on top, then assemble your English muffin. Less than five minutes after you started… Done! Serve with a bit of cut fruit on the side.

Servings: 1
Cost per serving: Less than 60 cents.

Nice to have: Slice of fresh tomato, “real” cheese, bacon or ham. This adds a bit more cost to the total meal but should still come in at less than $1 per serving.

Feeling adventurous? Use an unusual type of cheese instead of cheddar.

Advertisements